За трансплантацията на роговица от трупен донор - разговор с д-р Веселин Даскалов
12.05.2022
На националната среща на офталмолозите, организирана от СОБАЛ „Пентаграм“, беше демонстриран уникален метод за трансплантация на роговица от трупен донор с помощта на специална технология – фемтосекунден лазер, която спомага за успешния изход на операцията и много бързото възстановяване на пациента.
Единствено в СОБАЛ „Пентаграм“ тази операция се извършва рутинно с помощта на фемтосекунден лазер, което я прави много по-безопасна за пациента и с висока ефективност.
Операцията трае около час и може да се комбинира с други процедури. При т.нар. тройна процедура, например, заедно с трансплантацията на роговица се премахва и катаракта. Такова съчетание се среща често при възрастни пациенти, над 60 години, или пък при такива и с други придружаващи очни заболявания, напр. травма на роговицата.
Тъй като операцията е щадяща и минимално инвазивна, възстановяването става много бързо. Пациентът може да си тръгне буквално 1 час след интервенцията.
Общо около 15 такива операции се извършват в СОБАЛ „Пентаграм“ на година, а в цяла България броят им за година е 150.
По тази тема гост в студиото на предаването „100% будни“ по БНТ беше един от най-известните офталмолози в България и управител на СОБАЛ „Пентаграм“. Лекарската му практика на специалист обхваща пълния спектър диагностика и лечение на очните заболявания.
Вижте разговора във ВИДЕОТО
ТЕОРИЯТА СРЕЩНА ПРАКТИКАТА НА НАУЧНА СРЕЩА НА ОФТАЛМОЛОЗИТЕ, ОРГАНИЗИРАНА ОТ ОЧНА БОЛНИЦА „ПЕНТАГРАМ“
17.04.2022
Д-р Веселин Далкалов и Специализирана Очна болница „Пентаграм“ бяха домакин на III-та Научна среща на офталмолозите в България “Теорията среща практиката“, която представи в хотел “Милениум Тауър“ в София новости в хирургичното и консервативно лечение на заболяванията на предния и задния очен сегмент.
В срещата взеха участие над 100 от най-известните български офталмолози – началници на частни и държавни клиники, университетски преподаватели, както и много млади специалисти – специализанти, студенти, които обмениха опит в заболявания на роговицата, катарактата, макулната дегенерация, хирургията на ретината и новостите в хирургията и лечението на глаукомата.
На живо присъстваха Д-р П. Весели, собственик на една от големите очни клиники в Словакия, както и д-р Парис Транос, известен хирург в областта на заболяванията на ретината, който е председател на Офталмологичното дружество на Северна Гърция. Той изнесе много интересна презентация за новости в лечението на макулната дегенерация. Имаше и трима чужди специалисти, които се включиха онлайн. Д-р Карл Клаас от Белгия, който е известен на публиката в България, тъй като е оперирал много болни с отлепяне на ретината, представи трудни случаи с дупки в макулата. Сред онлайн гостите бяха и двама много известни хирурзи от Словения. Д-р Владимир Пфайфер, (Университетска очна клиника, Любляна Словения) демонстрира нови импланти при лечение на катаракта. Става въпрос за мултифокални лещи за корекция на астигматизма. Д-р Дреф пък се спря на пресбиопията (корекция на старческото далекогледство).
От българска страна голям интерес предизвикаха проф. Групчева и доц. Манолова от Медицинския университет във Варна, които презентираха организираната от тях лаборатория за биорегенерация и за тъканна съвместимост, култивиране на стволови клетки и приложението им при различни заболявания на роговицата.
Доц. Андреев (Очна клиника „Ден“) представи Ламеларната кератопластика като метод за трансплантация на задната част на роговицата. Сложната операция се прави само на две места в България – Очна клиника „Ден“ и Специализирана очна болница „Пентаграм“.
Най-голям интерес предизвика управителят на Специализирана очна болница „Пентаграм“ д-р Веселин Даскалов, чиято презентация беше като пътуване в бъдещето. Той демонстрира предимствата на Фемтосекундния лазер в извършването на пенетрираща кератопластика. При тази изключително фина и сложна процедура се извършва трансплантация на част от роговицата от трупен донор. Фемтосекундният лазер (с който в България разполага само Специализирана очна болница „Пентаграм“), позволява изключителна прецизност на действията на хирурга като по този начин намалява до минимум страничните ефекти и благоприятства бързото възстановяване. С помощта на фемтосекундния лазер почти 50% от хирургията за катаракта се роботизира, което е голям напредък.
С презентация се включиха още доц. Б. Дъбов (УМБАЛ “Св. Анна” София) с лекция за предна пролиферативна рединопатия, доц. Петкова с лекция за алтернативно медикаментозно лечение на глаукомата.
Акад. Василева (Специализирана очна болница "Акад. Пашев", София) се включи в дискусията, представяйки труден случай на пациент с глаукома.
Генерален спонсор на събитието беше Bayer, златни спонсори РСР, Сантен, Софарма трейдинг, Теа Фарма и CMI – Johnson&Johnson.
ПРОГРАМАТА на конференцията, можете да изтеглите от ТУК
ВСИЧКИ СНИМКИ от конференцията, можете да изтеглите от ТУК

БЕЗПЛАТНИ ОЧНИ ПРЕГЛЕДИ ЗА ГЛАУКОМА В СОБАЛ „ПЕНТАГРАМ“
04.03.2022
Прегледите ще включват:
-
Измерване на вътреочно налягане
-
Оглед на зрителния нерв с офталмоскоп
-
Изследване на остротата на зрението
Изписването на очила не се включва в профилактичните прегледи.
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО е предварително записване на тел. 070091191
Прегледите ще се провеждат по следния график:
Д-р Трайковски:
7 март - 08.30-10.00 часа
08 март - 08.30-10.00 часа
10 март - 4.00-15.30 часа
11 март - 14.00-15.30 часа
|

|
Д-р Бозева:
07 март - 14.00-16.00 часа
08 март - 14.00-16.00 часа
10 март - 09.00-11.00 часа
11 март - 14.00-16.00 часа
|

|
Д-р Кермедчиева:
07 март - 09.00-11.00 часа
08 март - 14.00-16.00 часа
09 март - 14.00-16.00 часа
10 март - 14.00-16.00 часа
11 март - 09.00-11.00 часа
|

|
Д-р Цветков:
08 март - 08.30-10.30 часа
09 март - 14.30-16.30 часа
|
|
Д-р Талацка:
07 март - 17.30-19.00 часа
09 март - 09.00-11.00 часа
10 март - 09.00-11.00 часа
11 март - 17.00-19.00 часа
|

|
Глаукомата е група от дегенеративни заболявания, обединени от един общ признак – прогресивно и типично увреждане на зрителния нерв и зрителното поле. Тя е втората причина за слепота в световен мащаб след катарактата и първа сред по-възрастните хора. Наричат я „Тихият крадец“, защото може да причини 90% загуба на зрение, без дори да подозираме, че имаме проблем.
РЕШЕТЕ СЛЕДНИЯ ЛЕСЕН ТЕСТ И ВИЖТЕ ВЪЗМОЖНО ЛИ Е ДА ИМАТЕ ГЛАУКОМА -
„За това заболяване се казва, че каквото вземе – не връща, т.е., загубата на зрение, предизвикана от глаукомата, е необратима. Медицината може да помогне и да спре процеса от момента на установяване, но не може да върне загубеното зрение“, обяснява управителят на СОБАЛ „Пентаграм“ и един от най-опитните очни лекари в България д-р Веселин Даскалов.
Затова е много важно, дори и да няма никакви оплаквания, свързани с очите, след 40-годишна възраст човек да ходи на профилактичен преглед веднъж годишно. При наличие на симптоми, тези посещения трябва да са по-чести.
Има различни видове глаукома. Тази, която се развива веднага след раждането, се нарича вродена. В по-късна възраст различаваме детска/юношеска. Най-разпространена е глаукомата след 35-годишна възраст, която не е свързана с други очни заболявания. Нея наричаме „първична“.
ТЕСТВАЙТЕ СЕ ДАЛИ ЗНАЕТЕ ДОСТАТЪЧНО ЗА ЗАБОЛЯВАНЕТО
В една трета от случаите глаукомата се предава по наследство. Други рискови фактори са възраст /над 45 години/, късогледство, стари травми на очите, употреба на стероид съдържащи лекарства /таблетки, капки за очи, спрейове/.
Основният „виновник“ за глаукомата е повишеното вътреочно налягане. Именно то е и един от основните симптоми, които насочват към тази диагноза.
Лечението може да е медикаментозно, а при по-тежките случаи се налага операция, която се провежда рутинно в СОБАЛ „Пентаграм“.
Интервю на д-р Веселин Даскалов по БТВ новините.
27.02.2022
Цялото интервю може да бъде намерено тук.
Интервю на д-р Веселин Даскалов по bgonair.
27.02.2022
Цялото интервю може да бъде намерено тук.
Докторска защита на д-р Ралица Кермедчиева
27.09.2021
Д-р Ралица Кермедчиева на 16.09 защити успещно докторантурата си пред жури от извесни офталмолози в Кетедрата по Очни Болести към Пловдивския Университет. Темата на доктурантурата е: "Конфокална микроскопия и предносегментна оптична кохерентна томография на филтрационни възглавнички след трабекулектомия".
Присъдена и беше научно-образователната степен ДОКТОР.
Поздравления от целия екип на Очна клиника "Пентаграм".
Апарат за катарактна хирургия
17.09.2021
През тази седмица в Очна клиника "Пентаграм" беше предоставен за тестване най-новия апарат за катарактна. хирургия (перде) на амер компания Jonson &Johnson. Направени бяха няколко десетки операции. Този апарат на световния лидер в хирургията на предния очен сегмент подобрява изключително качеството и прецизността на хирургията на катарактна.